THE BEST SIDE OF BADANIE OCT

The best Side of Badanie oct

The best Side of Badanie oct

Blog Article

Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym – umiejscowioną właśnie z tyłu plamkę żółtą.

Odczyt danych uzyskanych w trakcie badania OCT stanowi skomplikowane zadanie polegające na zestawieniu wielobarwnych wydruków z wynikami wzorcowymi. Do przeprowadzenia poprawnego porównania niezbędne jest posiadanie fachowej wiedzy w tym zakresie.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

To nowoczesna metoda diagnostyki, która umożliwia dokładną ocenę struktur oka, co pomaga w wykrywaniu i monitorowaniu wielu chorób narządu wzroku. Jaka jest jego cena i dlaczego warto je wykonać?

Współczesna okulistyka dysponuje zaawansowanymi narzędziami diagnostycznymi umożliwiającymi rozpoznawanie i leczenie zróżnicowanych chorób narządu wzroku. Jednym z tych narzędzi jest nowoczesny tomograf siatkówkowy pozwalający na przeprowadzenie badania OCT.

Analizę wyników optycznej koherentnej tomografii dna oka należy pozostawić specjalistom. Po ich odczytaniu zdecydują oni o dalszym postępowaniu – zlecą obserwację i regularne kontrole okulistyczne lub przeprowadzenie dodatkowych badań, bądź, jeżeli zajdzie taka potrzeba, wdrożą stosowne leczenie.

Podczas badania, pacjent siedzi przed urządzeniem diagnostycznym, opierając brodę na specjalnej podpórce, która zapewnia stabilność głowy i unieruchamia ją. Aparat skanujący jest wyposażony w soczewkę, przypominającą wizjer w drzwiach, a obraz jest przenoszony na ekran here monitora.

Przed wykonaniem zdjęcia lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę powstrzymał się od mrugnięcia powieką.

Bardzo ważne są regularne wizyty u okulisty  i wykonywanie badań OCT. W ten sposób można sprawdzić, czy stosowane dotąd metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. Poza tym specjalista jest w stanie stwierdzić, czy wada wzroku się pogłębia i czy należy zmodyfikować dotychczasową terapię.

Badanie OCT należy do badań, które można wykonać bezpłatnie, korzystając z finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. By skorzystać z tomografii dna oka w ramach refundacji, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza oraz wybór placówki, która posiada podpisaną umowę z NFZ.

Badanie OCT plamki żółtej (siatkówki) jest wskazane również w sytuacji, kiedy okulista po zbadaniu pacjenta nie jest w stanie znaleźć przyczyny pogorszenia ostrości wzroku.

Optyczna koherentna tomografia oka nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach lekarz okulista może podjąć decyzję o podaniu kropli rozszerzających źrenice, by uzyskać dokładniejsze zdjęcie. 

Objawy te ustępują po kilku godzinach, do tego czasu jednak czytanie i wykonywanie innych czynności wymagających precyzji widzenia jest znacznie utrudnione, a w wielu wypadkach wręcz niemożliwe. Ze względów bezpieczeństwa pacjenci powinni więc udać się na badanie OCT z osobą towarzyszącą.

OCT oczu powinno być wykonywane u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą w celu zapobiegania utracie wzroku, do której może dojść na skutek zmian cukrzycowych. Innymi osobami, które powinny poddać się tomografii dna oka, są pacjenci cierpiący z powodu nadciśnienia tętniczego, a także osoby z wadami wzroku, przede wszystkim wysoką krótkowzrocznością. Badanie powinno być również wykonane w przypadku powracających migren, uczucia ucisku na gałkę oczną oraz bólu i wytrzeszczu oczu.

Report this page